גב הספר

כפי שכבר ציינו בפוסטים קודמים, תהליך הכתיבה וההוצאה לאור של ספר מורכב מכמה שלבים ומצריך מעורבות של גורמים רבים. אבל בסופו של יום, כשהספר עליו עמלתם במשך זמן רב מתחרה על תשומת לבו של הקורא מבין עשרות אלפי ספרים היוצאים לאור מדי שנה, כל העבודה שהושקעה בספר מתגמדת לעומת הפעולה החשובה והמורכבת ביותר שעשויה להכריע בדבר הצלחת הספר- כתיבת גב הספר.
מדובר בטקסט מכריע המהווה את הקישור בין כותר הספר לתוכנו, מה שעשוי להשפיע על ההחלטה של הקורא הפוטנציאלי האם להחזיר את הספר למקום מושבו במדף הספרים או לצרף אותו לעוד הרפתקת קנייה של 'ארבע במאה' בחנות הספרים הקרובה לביתכם😁
אז איך ניתן לצמצם ספר שלם לכדי טקסט קצר וממצה? באילו נקודות כדאי להתמקד? איך מתפתים לא לחשוף יותר מדי פרטים ולהשאיר אצל הקורא טעם של עוד? הפעם החלטנו לחשוף מניסיוננו ולשתף מספר טיפים שיסייעו בתהליך:
📚 רק על עצמי לספר ידעתי?
סופרים רבים מתקשים לכתוב על עצמם בגוף שלישי ולהתנסח באופן אובייקטיבי בנוגע לכתיבתם, בעיקר כאשר מדובר בספרם הראשון. לכן, לרוב רצוי להפקיד את משימת כתיבת גב הספר בידי העורך של הספר, מתוקף היכרותו עם הסופר וההתמצאות שלו בנבכי העלילה. עם זאת, עדיין רצוי שהכותב עצמו יכין טיוטה כלשהי המכילה נקודות ואלמנטים נוספים שחשוב להתמקד בהם- ציטוטים נבחרים מהעלילה, תיאורים מסוימים שניתן להשתמש בהם ועוד אלמנטים נוספים עליהם יוכל להסתמך העורך בעת כתיבתו.
📚מבנה, מסגרת ומה שביניהם-
כאמור, אחד המכשולים בכתיבת גב הספר נעוץ בקושי לתמצת את המלל הרב לכדי טקסט ממצה של 200, 300 מילים. לכן, בטרם כתיבת הטקסט המלא חשוב לחלק את הטקסט למספר נקודות או ראשי פרקים בהם ניתן להתמקד לפי סדר קבוע:
1. בתחילה רצוי לבחור בציטוט כלשהו מתוך הספר שעשוי לעורר סקרנות מצד הקורא ולשפוך מעט אור בנוגע לעלילה. בדרך כלל מדובר בציטוט שמצוי בתחילת הספר ומהווה חלון לרצף ההתרחשויות העתידי.
2. לאחר מכן יש לתאר בקצרה את העלילה תוך הבלטת פרטים חשובים שמהווים את תמצית העלילה כגון- מטרת הגיבור והמסע שהוא עובר, כאשר תמיד רצוי לסיים בשאלה שתעורר סקרנות בנוגע להמשך העלילה. חלק זה מצריך כתיבה מדויקת ומאופקת מבלי לגלוש לפרטים עסיסיים מדי שעלולים לחשוף יותר מדי מידע בנוגע להמשך ההתרחשות.
3. לאחר תיאור העלילה רצוי להתמקד בתחושות אותן מעורר הספר, תוך מיקוד בסגנונו ובתחבולות הספרותיות בהן נוקט המחבר. רצוי לנסח זאת באופן קומוניקטיבי ומעורר עניין, תוך הימנעות מחלוקת ציונים ושימוש בסופרלטיביים קלישאתיים.
4. בתחתית הטקסט נהוג לכתוב מעט פרטים על כותב הספר, גילו, פועלו והספרים שהוציא עד כה, כמו גם ציטוטים של ביקורות שנכתבו על ספריו הקודמים. אולם, ישנם סופרים רבים שמעדיפים לוותר על חלק זה ולהתמקד בתיאור הספר עצמו, בייחוד אם לא מדובר בספר בכורה.
* חשוב לציין שמבנה זה תקף בעיקר לגבי ספרים עלילתיים, אך ניתן לעשות בו שימוש גם כאשר מדובר בספרי עיון, מדריכים או ביוגרפיות. כך שבמקום תיאור העלילה ניתן לציין את הנושאים בהם דן הספר ואת הערך שהוא מעניק לקורא. כך גם כדאי להתאים את נימת הכתיבה בהתאם לז'אנר של הספר, שכן ספר הומוריסטי יצריך סגנון כתיבה שונה מאשר מדריך שיווקי.
📚סופרלטיבים? לא בבית ספרנו-
אז נכון, ספר אמור למכור, כך שרצוי לשבץ בגב הספר כמה תיאורים יפים ומושכים. אך כפי שכבר יעידו צרכנים רבים בעידן המודרני, שימוש מופרז בסופרלטיבים ובתיאורים גרנדיוזיים עלול לייצר רושם מוטעה בעיני הקורא הפוטנציאלי ולשוות לטקסט מראה קלישאתי וחסר משמעות. לכן, חשוב לשמור על תיאורים אותנטיים ואובייקטיביים ככל הניתן שיעוררו סקרנות ועניין מצד הקורא ולהימנע משימוש בתיאורים סנטימנטליים מופרזים.
📚נקודת האמצע שבין סטטוס בפייסבוק לניתוח ספרותי מפורט-
אם בעבר כתיבת גב הספר התאפיינה בעיקר בסגנון מליצי גבוה ובטרמינולוגיה מקצועית מורכבת, הרי שכיום הקורא הפוטנציאלי מצפה למסר מהיר ומהודק, ללא 'חפירות מיותרות'. עם זאת, חשוב לזכור שעדיין מדובר במוצר ספרותי ולא בפוסט אינסטנט בפייסבוק שנועד למכור מוצר כלשהו במחיר מבצע, כך שחשוב להשתמש בסגנון כתיבה נהיר וקומוניקטיבי, שמצד אחד יספק לקורא תיאורים ציוריים ומעוררי עניין ומצד שני ישמור על שפה תיאורית מדויקת ואותנטית, ללא שימוש בתיאורים מלאים ומפורטים מדי.
logo בניית אתרים